Musiqisi Üzeyir Hacıbəylinin, sözləri Əhməd Cavada məxsus olan “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısının növbəti erməni plagiatı ilə bağlı Əqli Mülkiyyət Agentliyinin şərhi
Musiqisi görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyliyə, sözləri Əhməd Cavada məxsus “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısı Rusiyalı müğənni Avraam Russo tərəfindən başqa adla erməni mahnısı kimi ifa olunmuş və həmin mahnı Ermənistanda “2018-ci ilin mahnısı” adını almışdır. Avraam Russonun ifa etdiyi bu plagiat mahnı “Youtube” internet portalında sözləri erməni aşığı Sayat Novaya məxsus “Kamança” mahnısı kimi təqdim olunur.
Hələ 2014-cü ildə Türkiyənin “Sabah” qəzetində “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısının guya əsərlərinin böyük əksəriyyəti Azərbaycan dilində olan erməni şairi Sayat Novaya aid olması ilə bağlı məlumat yayılmışdı. Müəllif Hüquqları Agentliyi tərəfindən dərhal mahnının musiqisinin Üzeyir Hacıbəyliyə, sözlərinin isə Əhməd Cavada məxsus olmasını sübut edən hüquqi və arxiv materialları əsasında hazırlanmış Arayış təsdiqedici materialların surətləri ilə birlikdə 2014-cü il 07 may tarixində faksla, sonra isə əlavə materiallarla birlikdə rəsmi məktubla Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinə göndərilmişdir. Bununla yanası, Agentliyin saytında da məsələyə dair şərh yerləşdirmiş və KİV-lərdə yayılmışdır.
Bildiririk ki, “Çırpınırdı Qara dəniz” şeiri 1914-cü ildə Əhməd Cavad tərəfindən Gəncə şəhərində yazılmışıdr. Üzeyir Hacıbəyli 1918-ci ildə bu şeirə musiqi bəstələmiş və mahnı bir çox tədbirlərdə ifa edilmişdir. Türkiyәdә çox mәşһur olan bu maһnı müəlliflərin pantürkçülükdə ittiham oluna biləcəyi səbəbinə görə 1920-ci ildәn sonra uzun müddət Azәrbaycanda sәslәndirilmәmişdir.
Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa edəndən sonra bu maһnı ictimaiyyәt qarşısında 1993-cü il martın 10-da Bakıda Respublika sarayında Әһmәd Cavadın anadan olmasının 100 illik yubiley gecәsindә sәslәndirilmişdir.
Bununla yanaşı, bir çox nəşriyyatların, o cümlədən “Azərbaycan” nəşriyyatının nəşrlərində, “Musiqi dünyası” jurnalı, həmçinin elektron ensiklopediyalarda bu mahnının musiqisinin məhz Ü.Hacıbəyliyə məxsus olduğu göstərilmişdir.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin musiqi eksperti, xalq artisti professor Faiq Sücəddinovun məsələyə dair rəyinə əsasən, Avraam Russonun ifa etdiyi “Kamança” mahnısı “...Üzeyir Hacıbəylinin Əhməd Cavadın sözlərinə bəstələdiyi “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısı ilə tamamilə üst-üstə düşür. Erməni plagiatının növbəti qurbanı olan bu mahnı muğamın şur (keçidində) təsnifində yazılmışdır. Təsadüfü deyil ki, Səid Rüstəmovun “Gəlmədin” mahnısı, Emin Sabitoğlunun “Dağlar” mahnısı da şur təsnifində yazılmış və Üzeyir bəyin musiqisindən bəhrələnmişdir. Beləliklə, sözügedən mahnı muğamın şur təsnifində yazılan məşhur Azərbaycan mahnısı “Çırpınırdı Qara dəniz” ilə tam üst-üstə düşür”.
Bəllidir ki, əsərin müəllifinin adının göstərilməməsi, əvəzində ifaçının adının ön plana çəkilməsi erməni plagiatının işlənmiş alətidir (bax: Kamran İmanov, Erməni yadelli nağılları, 2008).
Sayat Novanın müəllifliyinə gəldikdə, onun şeir-mahnılarının, nəğmələrinin 70%-ə qədəri Türk-Azərbaycan dilində yaradılıb və yayılmışdır. Müasir erməni ədəbiyyatının banisi Xaçatur Abovyan bunları etiraf edərək yazmışdır ki, “... ermənilər ancaq türkcə oxuyurlar”, “ermənilərin mahnı ilə dastanları yoxdur”. Tanınmış erməni ədəbiyyatşünası S. Palasanyan isə əlavə etmişdir ki, “...biz (ermənilər) hansı xalqın təsiri altında oluruqsa, onun mahnılarını da özümüzünkü hesab edirik” (S. Palasanyan “Erməni nəğmələri”, S.Peterburq, 1868, erməni dilində). Erməni mənimsəmələrini təsdiqləyən digər erməni sənətşünas M. Nalbandyan isə xüsusi qeyd etmişdir ki, “...əksər musiqi və nəğmələr türklərdən götürülüb. Mən ermənilərin yaşadığı çox yerlərdə olmuşam. Həmişə təmiz ermənicə olan bir şey eşitməmişəm...” (N. Nalbandyan, “Qədim şeirlər və nəğmələr haqqında”, Seçilmiş əsərləri külliyyatı, c. 1).
Sayat Novanın yaradıcılığı ilə bağlı aparılmış araşdırma da göstərir ki, onun əsərlərinin siyahısında “Çırpınırdı Qara dəniz” adlı şeir yoxdur.
Bundan başqa, 1982-ci ildə “Sovetskiy pisatel” nəşriyyatının Leninqrad bölməsində nəşr olunmuş “Саят Нова. Стихи” kitabında da Sayat Novanın bu adda və ya məzmunda şeiri yoxdur. Sayat Novanın “Kamança” şeiri Valeriy Bryusov tərəfindən rus dilinə tərcümə olunmuşdur.
Kamança ilə bağlı qeyd etmək lazımdır ki ermənilər tarın və kamançanın azərbaycanlılara məxsus olduğunu dəfələrlə etiraf etmişlər. Trdat Balean, dini xadim, folklor toplayan və naşir: “Aşıq alətlərinin adları türkcədir- saz, santur, kaman, yaxud kamança, bağlama” (Aрмянские ашуги. Собиратель Тридат Балеан. I Том, Издательство Мамурян, 1911, стр, 9, на армянском языке).
Trdat Balean: “Hətta şeirlərin adları da türkcədir: qoşma, dastan, qələndər, müstəzad-qələndər, müxəmməs-qələndər, divani, qəzəl, rübai-divani, müsəddəs-divani, səmai, müsəddəs-səmai, naxişkar-səmai, ədəkli-səmai, dübeyti, müxəmməs, təcnis, zəncirləmə, dildəyməz, əlifləmə, sətrənc, qitə, qəsidə, nəqarət və s.” (Aрмянские ашуги. Собиратель Тридат Балеан. I Том, Издательство Мамурян, 1911, стр, 9, на армянском языке).
Tbilisidə erməni dilində nəşr edilən “Mşaq” qəzeti 1916-cı ilin 3 sentyabr tarixli nömrəsində yazırdı ki, “...onların qulaqları tar və kamança səsləri ilə doldurulub. Ona görə də şərq musiqisi erməni xalqının cisminə və qanına hopub” (K. İmanov. “İnterfaks-Azərbaycan” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsindən. 15 noyabr 2011-ci il).
Azərbaycan mədəniyyəti və onun inciləri Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın yorulmaz fəaliyyəti nəticəsində bütün dünyada tanınır. Вeynəlxalq səviyyədə də “kamança” musiqi alətinin Azərbaycan xalqına məxsus olduğu qəbul edilmişdir. 2017-ci ildə sonlarında Cənubi Koreyada keçirilən YUNESKO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrsin Qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin 12-ci sessiyasında Azərbaycanın və İranın birgə təqdim etdiyi “Kamança simli musiqi alətinin hazırlanması və ifaçılıq sənəti” YUNESKO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilib.
Bundan başqa kamança haqqında Agentlik tərəfindən onlarca elmi məqalə və araşdırmalar dərc olunmuş, xarici dillərə tərcümə edilmiş və aidiyyəti üzrə göndərilmişdir. Beləliklə, kamança Şərq və Orta Asiya xalqları arasında müxtəlif adlarla geniş yayılan qədim musiqi alətlərindən sayılır və onun bir neçə növü olmuşdur. Kamança yaylı qopuzun törəməsidir (M. Kərimov. “Azərbaycan musiqi alətləri” kitabının ikinci nəşri. 2010. Səh.136). Ortaq türkcədə «kiçik kaman» mənasını verir. Adının əskitürkcə “qam”və “an”/”un” sözlərindən (uca, müqəddəs səs) yarandıgı, qam-maqların Tenqri (Tanrı) ilə ünsiyyət məqsədi ilə səsləndirildiyi barədə fikirlər də öz təsdiqini tapmışdır.
“Çırpanırdı Qara dəniz” mahnısının müəlliflərinin müəlliflik hüquqlarının qorunma müddəti bitdiyi üçün, həmin mahnı və şeir ictimai varidat dairəsindən sayılır və mahnının böyük əhəmiyyət daşıdığını nəzərə alaraq o, ictimai varidatdan dövlət varidatına keçirilmiş və hazırda dövlət tərəfindən qorunur. Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, müəlliflərin şəxsi (qeyri-əmlak) hüquqlarının qorunması müddətsizdir. “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısının sözlərinin dəyişdirilməsi orijinal əsər müəlliflərinin şəxsi (qeyri-əmlak) hüquqlarının pozulmasıdır və qanun pozuntusu hesab olunur.
Odur ki, sözügedən əsərin hər hansı formada dəyişdirilməsi, mənimsənilməsi, özgəsinin adına çıxarılması müəllif-hüquq pozuntusu olaraq plagiata çevrilir.
Buna görə də Ü. Hacıbəylinin “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısının erməniləşdirilməsi, habelə Sayat Novanın “Kamança” şeiri ilə eyniləşdirilməsi cəhdlərinin qarşısı beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun olaraq tərəfimizdən hər zaman alınacaqdır.

Comment of the Intellectual Property Agency about the next Armenian plagiarism of the song “Chirpinirdi Gara daniz” (“The Black Sea was raging”) which’s lyrics belong to Ahmad Javad and music to Uzeyir Hajibayli
The song “Chirpinirdi Gara daniz” which’s music belongs to the outstanding Azerbaijani composer Uzeyir Hajibayli and the lyrics belong to Ahmad Javad has been performed by Russian singer Avraam Russo and this song has got the name “The song of 2018”. This plagiarized song performed by Avraam Russo is presented at “Youtube”as a song “Kamancha” which’s lyrics belong to Armenian ashug Sayat Nova.
In 2014 the information about belonging of the song “Chirpinirdi Gara daniz” to Armenian poet Sayat Nova, whose great majority of works are in Azerbaijan language, is disseminated at “Sabah” newspaper of Turkey. Immediately, the reference prepared on the basis of legal and archive materials which prove that the music of the song belongs to Uzeyir Hajibayli, the lyrics to Ahmad Javad was sent by the Copyright Agency through fax with copies of confirming materials, later was sent by official letter with additional materials to the Embassy of Azerbaijan to Turkey in May of 2014. In addition, comments on this matter have been placed at the website of the Agency and have been disseminated at Mass Media.
We inform you that the poem “Chirpinirdi Gara daniz” was written by Ahmad Javad in Ganja in 1914. Uzeyir Hajibayli composed music to this poem in 1918 and the song has been performed at many events. Being famous in Turkey, this song has not been sounded for a long time after 1920 in Azerbaijan for the reason that the authors may be accused in Pan Turkism.
After restoring state independence of Azerbaijan, this song was sounded for the public at Ahmad Javad’s 100th Anniversary on March 10, 1993 in the Republic Palace in Baku.
In addition, it has been indicated in publications of many publishing houses, including “Azerbaijan” publishing house, in magazine “The world of music”, also in electronic encyclopedias that the music of this song just belongs to U.Hajibayli.
According to the People’s Artist Faig Sujadinov’s comment, who is the music expert of the Intellectual Property Agency, “the song “Kamancha” performed by Avraam Russo is completely similar to U.Hajibayli’s “Chirpinirdi Gara daniz” song which he has composed on Ahmad Javad’s lyrics. Being the next sacrifice of Armenian plagiarism, this song has been written in Shur classification of Mugham. It is not accidental that Said Rustamov’s “Gelmedin” and Emin Sabitoglu’s “Daglar” songs have been written in Shur classification and have been derived advantage from U.Hajibayli’s music. So, above mentioned song is similar to the popular Azerbaijani song “Chirpinirdi Gara daniz” which is written in Shur classification of Mugham.
It is known that instead of indicating the author’s name, drawing performer’s name to the fore is already used instrument of Armenian plagiarism (See: Kamran Imanov, Tall Armenian Tales, 2008).
As for the authorship of Sayat Nova, about 70% of his poems and songs werecreated and spread in Turkic-Azerbaijan language.Founder of modern Armenian literature Khachatur Abovyan confessed that "Armenians are singing only in Turkic", "Armenians have no epics with song". Famous Armenian literature specialist S. Palasanyan added that "...if we (the Armenians) are under the influence of the other nation, we consider their songs ours”. (S. Palasanyan "Armenian Songs", S.Peterburq, 1868, in Armenian language). Other Armenian art-specialist M. Nalbandyan, who confirms the Armenians’ appreciating, emphasized that "… most of the music and songs were taken from Turks. I have been in many places where Armenians live. I have never heard anything exact in Armenian language... " (N. Nalbandyan, "About ancient poems and songs", collection of selected works, Vol.1).
The research on Sayat Nova's activity also shows that there is no poem called "Chirpinirdi Gara daniz " in the list of his works.
Except this, there is not Sayat Nova’s poem in this name and content in the book "Sayat Nova. The poems." published in Leningrad section of the “Sovetskiy pisatel” publishing house in 1982. Sayat Nova's "Kamancha" poem was translated into Russian by Valery Bryusov.
It should be noted about kamancha that Armenians have repeatedly acknowledged that tar and kamancha belong to Azerbaijanis. Trdat Balean, clergyman, folklore collector and publisher: "Names of ashug instruments are in Turkic - saz, santur, kaman or kamancha, baglama".(Armenian ashugs, Collector Trdat Balean. I Tom, Mamuryan Publishing House, 1911, p. 9, in Armenian language).
Trdat Balean: "Even the names of poems are in Turkic: goshma, dastan, galandar, mustazad-galandar, mukhammas-galandar, divani, gazal, rubai-divani, musaddas-divani, semai, musaddas-semai, nakhishkar-semai, edekli-semai, dubeyti, muxemmes, tacnis, zancirlama, dildeymez, aliphlama, satranch, gita, gasida, nagarat etc. (Armenian ashugs. Collector Tridat Balean. I Tom, Mamuryan Publishing House, 1911, p. 9, in Armenian language).
Newspaper "Mshag” published in Tbilisi in Armenian language, dated September 3, 1916, wrote that "their ears have been filled with tar and kamancha sounds. That's why eastern music has fallen into the soul and blood of the Armenian people " (K. Imanov, interview with Interfax-Azerbaijan News Agency, November 15, 2011).
The Azerbaijani culture and its pearls are known all over the world as a result of the First Vice-President of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva’s indefatigable activity. At the international level, it has been admitted that the "kamancha" musical instrument belongs to the Azerbaijani people. Jointly presented by Azerbaijan and Iran “Art of crafting and playing with Kamancha, a bowed string musical instrument” was included in UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity during the twelfth session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage in the Republic of Korea, at the end of 2017.
In addition, dozens of scientific articles and researches about Kamancha have been published, translated into foreign languages and accordingly sent by the Agency. Thus, Kamancha is considered one of the ancient musical instruments which spread with different names among the nations of the East and Central Asia, and it has several types. Kamancha is derivative of bowed gopuz (M.Karimov, "Azerbaijan musical instruments", the Second edition, 2010, p.136). In common Turkish languages it means "small kaman". Opinions on deriving its name from the words "Gam" and "An" / "Un" (high sacred voice) in old-Turkic, on sounding for the purpose of communication of Gam-Mags with Tengri (God) have been confirmed.
Due to the term of copyright protection of the authors of “Chirpinirdi Gara daniz” song is over, this music and poem are considered public domain, and taking into consideration their great importance, the song transferred to the state domain from public domain and is currently protected by the state. It should also be noted that the protection of moral (non-property) rights of the authors is termless. Changing the words of the song “Chirpinirdi Gara daniz” is a violation of the moral (non-property) rights of the authors of the original work and it is considered the infringement of the law.
Therefore, any changing, appropriating or filing on behalf of another person of such work becomes plagiarism as copyright infringement.
So, the attempts of armenization U.Hajibayli’s song “Chirpinirdi Kara daniz” and identification it with the poem of Sayat Nova "Kamancha" will always be stopped by us in accordance with international legislation.