Azərbaycan və Fransa arasında coğrafi göstəricilərin qorunması sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Fransanın Türkiyədəki səfirliyinin kənd təsərrüfatı üzrə müşaviri cənab Fransua Vieli qəbul edib.
Fransalı qonağı salamlayan K.İmanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə aparılan sosial-iqtisadi islahatların uğurla reallaşdırması, o cümlədən əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına yönəlmiş institusional islahatlar barədə məlumat verərək Dünya Bankının «Doing Business - 2019» hesabatında Azərbaycanın 10 ən islahatçı dövlətlər sırasında olduğunu vurğulayıb, Agentliyin ölkəmizdə əqli mülkiyyət hüquqları sahəsinin inkişafını təmin edən, bu sahədə vahid tənzimləməni və nəzarəti həyata keçirən və fəaliyyəti əlaqələndirən publik hüquqi şəxs olduğunu, əqli mülkiyyət hüquqları sahəsində vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak etdiyini bildirib.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən və Azərbaycana səfərində ilk görüşü məhz Əqli Mülkiyyət Agentliyində keçirdiyini diqqətə çatdıran cənab F.Viel 35 ildən artıq müddətdə kənd təsərrüfatı sahəsində çalışdığını, Parisdə və bir sıra ölkələrdə, o cümlədən 2007-2012-ci illərdə Rusiyada işlədiyini, eyni zamanda coğrafi göstəricilər üzrə bir sıra layihələrdə iştirak etdiyini söyləyib. O, Fransanın coğrafi göstəricilərin qorunması sahəsində qanunvericiliyi haqqında məlumat verib və belə qorunma sayəsində sahibkarların əldə etdikləri gəlirlər barəsində danışıb.
Ölkəmizin əqli mülkiyyət sahəsində qanunvericiliyinə toxunan K.İmanov sovet dövründə coğrafi göstəricilərin qorunmadığını və müstəqillik qazanıldıqdan sonra “Əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun hələ 1997-ci ildə qəbul edildiyini, hazırda ölkəmizdə 35 coğrafi göstəricinin qorunduğunu və 13 müraciət üzrə ekspertizanın aparılma mərhələsində olduğunu, coğrafi göstəricilərin qorunması tələblərini pozanlara qarşı inzibati və cinayət məsuliyyətinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.
O, Fransa qanunvericilyindən fərqli olaraq Azərbaycanda coğrafi göstəricilərin qorunmasının yalnız kənd təsərrüfatı mallarını deyil, qeyri kənd təsərrüfatı mallarını da əhatə etdiyini vurğulayıb və Naxçıvanın mineral suları, ermənilər tərəfindən özününküləşdirilməyə cəhd edilən kulinariya nümunələrimiz, o cümlədən UNESCO-nun Qeyri-mədəni irs siyahısına daxil edilmiş “dolma” və “kəlağayı”, Abşeron yarımadasında “Zirə pomidoru” və “Zirə zeytunu”, Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərimizdə olan “İsti su” kimi coğrafi göstəricilərin qorunmalı olduğunu diqqətə çatdırıb, 2018-ci ilin sentyabrında Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının İsveçrənin Cenevrə şəhərində yerləşən mənzil-qərargahında Azərbaycanın zəngin mədəni irs nümunələrinin təbliğ edilməsi məqsədilə tədbir keçirildiyini xatırladıb.
Görüşdə coğrafi göstəricilərin qorunması sahəsində qanunvericiliyin uyğunlaşdırılması, təcrübə mübadiləsi üzrə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılmışdır.

В Агентстве были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере охраны географических указаний между Азербайджаном и Францией
Председатель Правления Агентства по Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики господин Камран Иманов принял советника по вопросам сельского хозяйства Посольства Франции в Турецкой Республике господина Франсуа Виели.
Поприветствовав советника Посольства Камран Иманов проинформировал гостя об успешно проводимых в нашей стране социально-экономических реформах,осуществляемых под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в, частности, о институциональных реформах, связанных с развитием сферы интеллектуальной собственности в стране.Так, согласно отчету Всемирного Банка « Doing Businss-2019» Азербайджан сегодня включен в десятку стран, успешно проводимый реформы. Далее, он отметил, что Агентство является единственным полномочным юридическим лицом публичного права,осуществляющим государственную политику в сфере охраны прав, контроль, регулирование и координацию всей сферы интеллектуальной собственности в стране.
Советник Посольства в свою очередь поблагодарив руководство Агентства за оказанный теплый прием отметил, что в рамках поездки в Азербайджан его первая ознакомительная встреча состоялась в Агентстве. Затем гость рассказал о достижениях в сфере сельского хозяйства Франции, где работает более 35 лет, а также работе с 2007 по 2012 г.г. в Российской Федерации, об участии в ряде проектов по географическим знакам, о законодательной базе Франции по географическим указаниям.
Коснувшись вопроса о законодательстве в сфере интеллектуальной собственности господин Камран Иманов отметил,что после обретения страной государственной независимости, в 1997 году был принят закон о « Товарных знаках и географических указаниях».Он отметил,что в настоящее время в стране охраняются 35 географических указаний, поступившие 13 обращений находятся на стадии прохождения соответствующей экспертизы.В отношении нарушающих требования охраны географических показателей действующим законодательством предусмотрено привлечение этих лиц к административной и уголовной ответственности.
Председатель Агентства подчеркнул, что в отличие от законодательства Франции,где охрана географических указаний охватывает только товары сельского хозяйства, в Азербайджане напротив охраняются не только товары сельского хозяйства но, и например Нахичеванские минеральные воды,образцы национальной кулинарии,которые неоднократно пытаются присвоить армяне,а также включенные в список нематериального наследия ЮНЕСКО «долма и келагеи», выращиваемые на Апшеронском полуострове «помидоры Зиря» и «оливки Зиря» и др.
Также было доведено до сведения,что в сентябре 2018 г. с целью пропаганды образцов богатого культурного наследия Азербайджана, в Женеве штаб квартире ВОИС былопроведено большоемероприятие.