​Əqli Mülkiyyət Agentliyi Azərbaycan və Fransa universitetlərinin birgə magistr proqramına dəstək verir
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Fransanın Lumiere Lion 2 Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı professor Giyoni Protyeri qəbul edib. Görüşdə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı professor Əmir Əliyev də iştirak edib.
Fransalı qonağı salamlayan K. İmanov dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin səyləri nəticəsində Azərbaycanın yeniləşməsinin, sosial-iqtisadi islahatların uğurla reallaşdırma qüdrətinə malik olmasının, iqtisadiyyatının diversifikasiyasının və innovativ inkişaf yolunun tərkib hissəsi kimi əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına yönəlmiş institusional islahatlar barədə məlumat verib və Agentliyin ölkəmizdə əqli mülkiyyət hüquqları sahəsinin inkişafını təmin edən, bu sahədə vahid tənzimləməni və nəzarəti həyata keçirən və fəaliyyəti əlaqələndirən publik hüquqi şəxs olduğunu, əqli mülkiyyət hüquqları sahəsində vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak etdiyini və bu siyasətin həyata keçirilməsini təmin etdiyini bildirib. Azərbaycanın müəllif-hüquq sisteminin Avropa doktrinasına, xüsusilə də Fransa sisteminə əsaslandığını qeyd edən Agentliyin sədri ümumilikdə əqli mülkiyyət sahəsində ölkəmizdə geniş islahatların aparılmasını nəzərə çatdırıb.
Bakı Dövlət Universiteti və Lion Universiteti arasında əqli mülkiyyət hüququ üzrə birgə magistr proqramının təşkil olunmasını yüksək qiymətləndirən K.İmanov Agentliyin hər zaman təhsil proqramlarına dəstək verdiyini vurğulayaraq iki təhsil müəssisəsi arasında həyata keçiriləcək bu layihənin Azərbaycan və Fransa arasında ikitərəfli əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən cənab Giyoni Protyer təmsil etdiyi universitetin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında ilk dəfə məhz Azərbaycan ilə bu sahədə layihənin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, Lion Universitetinin əqli mülkiyyət sahəsində 15 illik təcrübəsini Bakı Dövlət Universiteti ilə bölüşmək, hər iki universitetin hüquq fakültələrinin magistratura pilləsində “Əqli mülkiyyət hüququ” sahəsində ikili diplom proqramı üzrə kadr hazırlığına başlamaq niyyətində olduqlarını qeyd edib. Fransalı professor bu layihənin həyata keçirilməsində Əqli Mülkiyyət Agentliyinin də yaxından iştirak etməsində maraqlı olduqlarını nəzərə çatdırıb.
Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı professor Əmir Əliyev “əqli mülkiyyət hüququ” fənninin tədrisi məsələsində Agentliyin hər zaman onlara yardım etdiyini, Agentliyin bir neçə əməkdaşının hazırda fakültədə müəllim kimi çalışdığını qeyd edərək Agentliyin rəhbərliyinə bu layihənin başlanmasında göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.

Intellectual Property Agency supports joint master programs of universities of Azerbaijan and France
Chairman of the Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, Kamran Imanov, received the Dean of the Faculty of Law of the Lumiere Lyon 2 University, Professor Gioni Protier. Dean of Faculty of Law of Baku State University Professor Amir Aliyev also attended at the meeting.
Greeting the French guest K.Imanov informed about the renewal of Azerbaijan, the ability to successfully implementation of socio - economic reforms, institutional reforms aimed at the development of intellectual property as part of its diversification and innovative development path as result of the efforts of Head of State Mr. Ilham Aliyev. Mr. Imanov noted that, Agency is the legal entity of public law providing development of intellectual property rights, implementing single regulation and control and coordinating activity in this field, also participating in the formation of a single state policy in the field of intellectual property rights and ensuring the implementation of this policy. Noting that the copyright system of Azerbaijan is based on the European doctrine, in particular the French system, the Chairman of the Agency underlined the wide-ranging reforms in the field of intellectual property in general.
Highly appreciating the organization of joint master's program on intellectual property law between Baku State University and Lyon University, Mr. K. Imanov emphasized that the Agency always supports educational programs and expressed confidence that this project, which will be implemented between the two educational institutions, will contribute to the development of bilateral cooperation between Azerbaijan and France.
Expressing gratitude for reception, Mr. Gioni Protier emphasized that the University represented by him has prepared the project in this field for the first time with Azerbaijan among South Caucasus and Central Asian countries. He has stated that they intend to share 15-year experience of Lyon University in the field of intellectual property with the Baku State University and to begin staff training on the double diploma program in the field of Intellectual Property in the Master's degree at both Universities. The French professor noted that they are interested in the close involvement of the Intellectual Property Agency in the implementation of this project.
Dean of the Law Faculty of Baku State University Professor Amir Aliyev noted that the Agency always helped them with the teaching of subject of "intellectual property right" and that several staff members of the Agency are currently working as teachers at the faculty and thanked the Agency for its support regarding the project.