Azərbaycan və İsrail nümayəndələri innovasiya layihələri sahəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Aleks Kaplun və palatanın layihələr rəhbəri Paşa Əliyevi qəbul edib.
Əqli mülkiyyət sahəsində ölkəmizdə aparılan geniş instisuional islahatlar barədə danışan Kamran İmanov dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında əqli mülkiyyətin prioritet istiqamət kimi qəbul edildiyini və bu sahəyə 8 bənddə toxunulduğunu bildirib. Azərbaycan-İsrail əlaqələrinə toxunan Agentliyin rəhbəri iki ölkə arasında sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu və Azərbaycanda yəhudilərə daim tolerant münasibətin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qəbul üçün təşəkkür edən A.Kaplun özünün Bakıda doğulduğunu, burada orta məktəbi bitirdiyini, ali təhsil aldığını xatırlayaraq Azərbaycanda çoxlu dostlarının olduğunu, ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərdən məmnun qaldığını vurğulayıb. O, rəhbərlik etdiyi təşkilatın əsas vəzifəsinin İsrail və Azərbaycanın işgüzar dairələri arasında əlaqələrin qurulmasında yardımçı olmaq və hər iki ölkədə onların fəaliyyətlərinin genişləndirilməsinə töhfə vermək olduğunu bildirib. İsrailin elmi-tədqiqat müəssisələrində texnologiyaların kommersiyalaşdırılması ilə məşğul olan mərkəzlər, o cümlədən startapların yaradılması və maliyyələşdirilməsi təcrübəsi barəsində məlumat verən qonaq hazırda ölkədə 7 mindən çox startapların fəaliyyət göstərdiyini və əhalinin təqribən 60-70 faiz hissəsinin bu sahəyə cəlb olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Səmimi şəraitdə keçirilən görüşdə ölkəmizdə innovasiya layihələrini həyata keçirən müəsisələrin İsraildəki şirkətlərlə əlaqələrinin qurulması, o cümlədən İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasına ölkəmizin şirkətlərinin qoşulmasına dəstək verilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Представители Азербайджана и Израиля обсудили вопросы сотрудничества в сфере инновационных проектов
Представители  Азербайджана  и  Израиля  обсудили вопросы сотрудничества  в сфере инновационных  проектов
Председатель Правления Агентства по Интеллектуальной Собственности господин Камран Иманов принял Президента Торгово-Промышленной Палаты Израиль-Азербайджан господина Алекса Каплуна и руководителя проектов палаты господина Пашу Алиева.
Поприветствовав гостей Камран Иманов сообщил о проводимых в стране институциональных реформах в сфере интеллектуальной собственности отметив, что согласно Концепции развития « Азербайджан 2020: взгляд в будущее», утвержденной главой государства господином Ильхамом Алиевым, основным приоритетным направлением является интеллектуальная собственность и к этой сфере в документе относятся 8 пунктов. Отметив азербайджано- израильские связи, председатель Агентства подчеркнул, что наши страны тесно сотрудничают, и в Азербайджане всегда было толерантное отношение к евреям.
Поблагодарив за теплый прием, господин А.Каплун сообщил, что родился, окончил среднюю школу и получил высшее образование в гор.Баку. Гостьвспоминаяте годы отметил, что у него много друзей в Азербайджане , а также выразил удовлетворение нынешним уровнем отношений между нашими странами. Он подчеркнул, что основной задачей руководимого им организации является оказание необходимой поддержки и установлению связей между бизнес-кругами Израиля и Азербайджана,а также, расширение их деятельности в обеих странах. Господин А.Каплун рассказал о научно-исследовательских центрах Израиля, работающих в сфере коммерциализации технологий, создании стартапов и опыта их финансирования. Он отметил, что в настоящее время в стране функционируют более 7-ми тысяч стартапов, и около 60-70 процентов населения привлечены к этой сфере.
В ходе встречи былизатронуты такжевопросы по налаживаниюсвязей между предприятиями Азербайджана, осуществляющими совместные инновационные проекты с израильскими компаниями, в том числе, вопросы оказания поддержки вступлению азербайджанских компаний в Азербайджано-ИзраильскуюТоргово-ПромышленнуюПалату.