Müəllif hüquqlarının qeydiyyatı əsərə hüquqların əsas təsdiqi kimi qalır
Bunu bir daha bu yaxınlarda Rusiya Federasiyasının Ulyanovsk şəhərində məhkəmənin çıxardığı qərar təsdiq etmişdir. Belə ki, bu şəhərin rayon məhkəmələrin birinə fotoqrafiya əsərinə müəllifliyini təsdiq etmə iddiası ilə müraciət etmiş fotoqraf məhkəmənin qərarından pərişan olub: məhkəmə fotoqrafa özünün müəllifliyini təsdiq edən əsaslı dəlillər gətirə bilmədiyini göstərməklə bərabər, xüsusi olaraq əsərin müəllifli olmasını müvafiq qaydada fotoqraf tərəfindən qeydiyyata aldırmamasını qeyd edərək, iddianı rədd edib.
Baxmayaraq ki, Rusiyada, Azərbaycanda da olduğu kimi, əsərə müəllifliyin qeydiyyatı könüllüdür və əsərin qorunması heç bir məcburi rəsmiləşdirməni tələb etmir, məhkəmə praktikası onu göstərir ki, aidiyyəti qurumda əsərə müəllifliyi qeydiyyatdan keçirmə əksər hallarda məhz bunu edən tərəfin məhkəmə tərəfindən müəllif kimi tanınması ilə bitir.
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi əsərin qeydiyyatı barədə şəhadətnaməni müəllifin prezumpsiyası kimi tanıyır. Yəni, digər bir şəxs həmin əsərin müəllifi olması barədə iddia qaldırdıqda, o, bunu təsdiq edə biləcək əsaslı sübutlar təqdim etməlidir. Əks halda əsəri qeydiyyatdan keçirmiş şəxs onun müəllifi kimi qəbul olunur.

Registration of copyright remains as a fundamental confirmation of the rights to the work
It was once again confirmed by the court's decision in the Ulyanovsk city of Russian Federation. The photographer was shocked by the court's decision who appealed to one of the regional courts of the city to approve copyright for his photographic work. The court denied the claim, noting that the photographer did not bring substantiated evidence confirming his authorship, also noting that the photographer did not register the author's work properly.
Although in Russia the registration of the work is voluntary just like in Azerbaijan, and protection of the work does not require any compulsory formalization, the practice of judicial practice shows that in most cases the registration of copyright in the relevant body ends with the recognition of the party who did this, by the court as the author.
The legislation of the Republic of Azerbaijan recognizes the certificate on registration of work as the author's presumption. That is, when another person claims to be the author of that work, he must present substantiated evidences in order to prove that claim. Otherwise, the person who registered the work is considered as the author.