​Azərbaycan Respublikası Mərakeş Müqaviləsinə qoşulur
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) üzv dövlətlərinin Baş Assambleyasının cari ilin oktyabrın əvvəlində İsveçrənin Cenevrə şəhərində öz işini başa çatdırmış 58-ci toplantısında iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov ölkəmizin “Dərc olunmuş əsərlərin kor, görmə qüsurlu və ya çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatanlığını asanlaşdırmağa dair Mərakeş Müqaviləsi”nə qoşulmaq haqqında müvafiq sənədləri ÜƏMT-nin Baş direktoru Frensis Qarriyə təqdim etmişdir.
Mərakeş Müqaviləsi 27 iyun 2013-cü ildə Mərakeş Krallığının Mərakeş şəhərində dərc olunmuş əsərləri kor, görmə qüsurlu və çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün daha əlçatımlı etmək məqsədi ilə qəbul edilmişdir. Bu müqavilənin qəbul edilməsi ilə kor və digər görmə əlilliyi olan şəxslərin bu cür əlilliyi olmayan şəxslərlə bərabər əsasda öz seçiminə uyğun hər cür informasiya və ideyaları axtarmaq, əldə etmək və yaymaq azadlığının təmin edilməsinə, eləcə də onların təhsil almaq imkanlarını məhdudlaşdıran problemlərin adekvat həllinə şərait yaradılmışdır.
Müqavilə ilə nəzərdə tutulmuş yeni hüquqi çərçivə kor və digər görmə əlilliyi olan şəxslərin elm, ədəbiyyat və incəsənət əsərlərindən istifadəsinə beynəlxalq səviyyədə təminat verir, belə şəxslər üçün əsərlərin mümkün əlçatımlı formatlarda çatışmazlığının aradan qaldırılmasına və bu nüsxələrin transsərhəd mübadiləsinə imkan yaradır.
Mərakeş Müqaviləsində iştirak ölkəmizin bu sahədə beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişlənməsinə, eləcə də bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə daha sıx inteqrasiya edilməsinə və onların potensialından istifadənin səmərəsinin artırılmasına kömək edəcək, eyni zamanda müəlliflərin hüquqlarının səmərəli qorunması və geniş ictimaiyyətin maraqları arasında, xüsusən təhsil, tədqiqat və informasiya almaq sahəsində balansın yaradılmasına ehtiyacı və belə balansın kor və digər görmə əlilliyi olan şəxslərə münasibətdə nəzərə alınmasını təmin edəcəkdir.
Qeyd edək ki, cari il iyunun 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Dərc olunmuş əsərlərin kor, görmə qüsurlu və ya çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatanlığını asanlaşdırmağa dair Mərakeş Müqaviləsi”nə qoşulmaq haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununu imzalamışdır. Azərbaycan Mərakeş Müqaviləsinə qoşulan 42-ci ölkə olur. Azərbaycan Respublikası üçün bu müqavilə 2018-ci il dekabrın 24-dən qüvvədə olacaq.

Азербайджанская Республика присоединяется к Марракешскому Договору
Председатель Правления Агентства по Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики господин Камран Иманов, принимавший участие в работе 58-го заседания Генеральной Ассамблеи государств-членов ВОИС, который проходил в начале октября текущего года в гор. Женеве Швейцарской Конфедерации представил Генеральному Директору ВОИС господину Френсису Гарри соответствующие документы о присоединении нашей страны к Марракешскому Договору:» Об облегчении доступа слепых и лиц с нарушениями зрения или иными ограниченными способностями воспринимать печатную информацию к опубликованным произведениям.»
Марракешский Договор был принят в городе Марракеш Королевства Марокко 27 июня 2013 года с целью облегчения доступа слепых и лиц с нарушениями зрения или иными ограниченными способностями воспринимать печатную информацию к опубликованным произведениям. С принятием этого договора слепые и слабовидящие лица будут иметь равные возможности с лицами без таких нарушений искать информацию и идеи, получать их и распространять, которые подходят для их выбора, и адекватно решать проблемы, ограничивающие их доступ к образованию.
В рамках новой правовой базы, предусмотренной Договором для слепых и других лиц с нарушениями зрения гарантирован международный доступ для использования научных,литературных и художественных произведений и создает возможность для устранения недостатков в приобретении работ в доступном формате для таких лиц и трансграничного обмена этими копиями.
Участие нашей страны в Марракешском Договоре поможет Азербайджану в этой области еще более расширить международные связи, а также содействовать более тесной интеграции лиц этой категории в общество и использования их потенциала. В то же время участие в этом Договоре обеспечит необходимость установления баланса между эффективной охраной прав авторов интересами широкой общественности, особенно в области образования, исследований, получения информации, в частности в отношении лиц с нарушениями зрения или иными ограниченными способностями воспринимать печатную информацию к опубликованным произведениям.
Следует отметить, что Президент Азербайджанской Республики г-н Ильхам Алиев подписал Закон о присоединении к « Марракешскому Договору Об облегчении доступа слепых и лиц с нарушениями зрения или иными ограниченными способностями воспринимать печатную информацию к опубликованным произведениям». Азербайджан является 42- ой страной, присоединившейся к Марракешскому Договору. Договор для Азербайджанской Республики вступает в силу 24 декабря 2018 года.