​Azərbaycan Respublikası Mərakeş Müqaviləsinə qoşulur
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) üzv dövlətlərinin Baş Assambleyasının cari ilin oktyabrın əvvəlində İsveçrənin Cenevrə şəhərində öz işini başa çatdırmış 58-ci toplantısında iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov ölkəmizin “Dərc olunmuş əsərlərin kor, görmə qüsurlu və ya çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatanlığını asanlaşdırmağa dair Mərakeş Müqaviləsi”nə qoşulmaq haqqında müvafiq sənədləri ÜƏMT-nin Baş direktoru Frensis Qarriyə təqdim etmişdir.
Mərakeş Müqaviləsi 27 iyun 2013-cü ildə Mərakeş Krallığının Mərakeş şəhərində dərc olunmuş əsərləri kor, görmə qüsurlu və çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün daha əlçatımlı etmək məqsədi ilə qəbul edilmişdir. Bu müqavilənin qəbul edilməsi ilə kor və digər görmə əlilliyi olan şəxslərin bu cür əlilliyi olmayan şəxslərlə bərabər əsasda öz seçiminə uyğun hər cür informasiya və ideyaları axtarmaq, əldə etmək və yaymaq azadlığının təmin edilməsinə, eləcə də onların təhsil almaq imkanlarını məhdudlaşdıran problemlərin adekvat həllinə şərait yaradılmışdır.
Müqavilə ilə nəzərdə tutulmuş yeni hüquqi çərçivə kor və digər görmə əlilliyi olan şəxslərin elm, ədəbiyyat və incəsənət əsərlərindən istifadəsinə beynəlxalq səviyyədə təminat verir, belə şəxslər üçün əsərlərin mümkün əlçatımlı formatlarda çatışmazlığının aradan qaldırılmasına və bu nüsxələrin transsərhəd mübadiləsinə imkan yaradır.
Mərakeş Müqaviləsində iştirak ölkəmizin bu sahədə beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişlənməsinə, eləcə də bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə daha sıx inteqrasiya edilməsinə və onların potensialından istifadənin səmərəsinin artırılmasına kömək edəcək, eyni zamanda müəlliflərin hüquqlarının səmərəli qorunması və geniş ictimaiyyətin maraqları arasında, xüsusən təhsil, tədqiqat və informasiya almaq sahəsində balansın yaradılmasına ehtiyacı və belə balansın kor və digər görmə əlilliyi olan şəxslərə münasibətdə nəzərə alınmasını təmin edəcəkdir.
Qeyd edək ki, cari il iyunun 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Dərc olunmuş əsərlərin kor, görmə qüsurlu və ya çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatanlığını asanlaşdırmağa dair Mərakeş Müqaviləsi”nə qoşulmaq haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununu imzalamışdır. Azərbaycan Mərakeş Müqaviləsinə qoşulan 42-ci ölkə olur. Azərbaycan Respublikası üçün bu müqavilə 2018-ci il dekabrın 24-dən qüvvədə olacaq.

Republic of Azerbaijan joins to Marrakesh VIP Treaty
Chairman of Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Mr. Kamran Imanov who participated at The Fifty-Eighth Series of Meetings of the Assemblies of the Member States of WIPO in early October of current year submitted relevant documents to Director General of WIPO Dr. Francis Gurry on accession of our country to Marrakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons Who Are Blind, Visually Impaired or Otherwise Print Disabled.
Marrakesh Treaty was adopted in Marrakesh city of Kingdom of Morocco on 27th June 2013 in order to facilitate access to published works for persons who are blind, visually impaired or otherwise print disabled. With the adoption of this Treaty, blind and visually impaired persons had the equal opportunities with persons without such disabilities to seek, obtain and disseminate any information and ideas that are appropriate to their choice, and to adequately address the problems that limit their access to education.
New legal framework provided by the Treaty guarantees international access to the use of scientific, literary and artistic works by blind and visually impaired persons and creates opportunity to elimination of lack of works in accessible format for such persons and trans boundary exchange of those copies.
Participation in the Marrakesh Treaty will help our country to further expand its international relations in this area, as well as to promote greater integration of persons from these categories into society, and to increase the utilization of their potential. Participation in this Treaty at the same time will provide the need to create a balance between efficient protection of authors rights and broader public interests, especially in the field of education, research and receiving information and considering such balance in relation to persons who are blind, visually impaired or otherwise print disabled.
It should be noted that President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed the Law of the Republic of Azerbaijan on accession to “Marrakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons Who Are Blind, Visually Impaired or Otherwise Print Disabled”. Azerbaijan is 42nd country accessing to Marrakesh VIP Treaty. This Treaty will enter into force for Azerbaijan in 24th December 2018.