Azərbaycanın nümayəndə heyəti Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Baş Assambleyasında iştirak edir
Sentyabrın 24-də İsveçrənin Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) üzv dövlətlərinin Baş Assambleyasının 58-ci toplantısı öz işinə başlayıb. Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir.
Tədbirin ilk günündə ÜƏMT-nin Baş direktoru Frensis Qarrinin hesabatı dinlənilib. ÜƏMT-nin ötənilki Baş Assambleyasının sonuncu toplantısından sonrakı bir il ərzində təşkilatın müxtəlif sahələrdəki uğurları haqqında məlumat verən F.Qarri qeyd edib ki, sürətli texnoloji tərəqqi əqli mülkiyyət hüquqlarına tələbatın artmasına və ÜƏMT-nin qlobal əqli mülkiyyət sistemlərinin inkişafına gətirib çıxarır. ÜƏMT-nin qlobal əqli mülkiyyət sistemlərinə, xüsusilə də Patent Əməkdaşlığı Müqaviləsinə (PCT), Əmtəə nişanlarının beynəlxalq qeydiyyatı üzrə Madrid sisteminə və sənaye nümunələrinin beynəlxalq qeydiyyat üzrə Haaqa sisteminə qoşulanların sayı artır və bu tendensiya cari ildə də müşayiət olunur. Keçən il ərzində təşkilatın əldə etdiyi müsbət nəticələri qeyd edən F. Qarri üzv-dövlətləri yeni texnologiyalar sahəsində fəaliyyətlərə, həmçinin gündəlikdə duran bir sıra əsas məsələlərin, o cümlədən sənaye nümunələri müqaviləsi və yayım təşkilatları üzrə diplomatik konfransın keçirilməsi məsələsinin həll olunmasına çağırıb.
Baş Assambleyanın açılış sessiyasında çıxış edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov ÜƏMT Baş direktorunun innovasiya, yaradıcılıq və dayanıqlı inkişafa töhfələri təşviq edən, beynəlxalq əqli mülkiyyət sisteminin inkişafna yardım edən yüksək səmərəli fəaliyyətini dəstəklədiyini bildirib. O, Azərbaycan Respublikasında əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafı və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinin prioritet istiqamətlər kimi qəbul edildiyini və dövlət başçısının bu sahədə həyata keçirilən bütün tədbirləri dəstəklədiyini qeyd edib.
Azərbaycanın əqli mülkiyyət sistemində bu yaxınlarda baş vermiş əhəmiyyətli struktur dəyişikliyinə toxunan Kamran İmanov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə Müəllif Hüquqları Agentliyinin və Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzinin birləşmə formasında yenidən təşkili yolu ilə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılmasını toplantı iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Nəticədə Əqli Mülkiyyət Agentliyi və tabeliyindəki Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzi, Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzi və Respublika Elmi-Texniki Kitabxanası ilə birlikdə vahid struktur yaradılıb. Aparılan struktur dəyişiklikləri Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına və sistemin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasına yeni impuls verilməsinə şərait yaradıb.
Daha sonra K.İmanov vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası innovativ inkişaf yolu ilə inamla irəli gedir. Dünya İqtisadi Forumunun 2017-2018-ci illər üçün Hesabatına əsasən, Azərbaycan qlobal rəqabətqabiliyyətlilik indeksi üzrə 35-ci, əqli mülkiyyətlə bağlı alt-indeks üzrə 37-ci, inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında inklüziv inkişaf indeksi üzrə isə 3-cü yeri tutur. Onun sözlərinə görə, inkişafın innovativ yolu investisiyaların cəlb olunmasını təşviq edən və innovasiyaları qoruyan əqli mülkiyyət sisteminin inkişafı olmadan mümkün deyil. Əqli mülkiyyət sistemi qarşısında duran məsələlər ölkənin innovasiya siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara xidmət edir. Müxtəlif ölkələrdən min nəfərdən çox nümayəndələrin iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizin uğurlarına toxunan Kamran İmanov xüsusi qeyd edib ki, ölkəmizdə həyata keçirilən bu islahatlar və əldə edilmiş nailiyyətlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin səyləri nəticəsində mümkün olmuşdur.
F.Qarrinin “əqli mülkiyyətin beynəlxalq quruluşu və forması gələcəkdə texnologiyalar vasitəsilə diktə ediləcək və idarə olunacaq” fikrinin tərəfdarı olduğunu bildirən Kamran İmanov əqli mülkiyyətin müasir mənzərəsinin texnologiyaların təsirinə uyğunlaşmasına məhkum olduğuna əminliyini vurğulayıb. Bu məqsədlə universitetlərin 3.0 (təhsil+tədqiqat+biliklərin kommersiyalaşdırılması) istiqamətində köklü transformasiyası və beləliklə, texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının və transferinin önə çıxarılması nəzərdə tutulur.
Kiçik və orta biznes subyektlərinin artan iqtisadi rolu əqli mülkiyyət siyasətinin dəstəklənməsi və texnoloji innovasiyaların stimullaşdırılması, eləcə də universitetlərdə texnologiyaların kommersiyalaşdırılması və innovasiyaların dəstəklənməsi bölmələrinin inkişafı vəzifələrini qoyur. Buna uyğun olaraq, artıq Texnologiyaların transferi mərkəzlərinin və texnologiya və innovasiyalara dəstək mərkəzlərinin yaradılması işlərinə başlanılıb. O cümlədən, Agentliyin nəzdində əqli mülkiyyət sahəsində siyasətin tədrisi üçün müasir təlim mərkəzləri yaradılıb və ilk axtarış və ekspertiza üzrə çoxsaylı broşuralar və bukletlər dərc edilərək potensial iddiaçılara təqdim olunub.
Patent Əməkdaşlığı Müqaviləsi (PCT), Əmtəə nişanlarının beynəlxalq qeydiyyatı üzrə Madrid Sazişində ölkəmizin daha geniş iştirakı məsələsinə toxunan K.İmanov qeyd edib ki, bu məqsədlə dövlət zəruri xərclərin bir hissəsini öz üzərinə götürür, start-up və spin-out, o cümlədən milli brendlərin təşviqi üçün vergi imtiyazlarını nəzərdə tutur. Müəlliflik hüququ sahəsində “one-stop-shop” prinsipi üzrə rəqəmsal hüquqların idarə olunması üçün milli sisteminin yaradılması başa çatdırılıb, həmçinin Respublika Elmi-Texniki Kitabxananın tam rəqəmsallaşdırılması işlərinə başlanılıb.
Piratçılıq və saxtamalçılığa qarşı mübarizənin Agentliyin diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayan Kamran İmanov nəzarət markaları sisteminin tətbiqindən sonra müxtəlif sektorlar üzrə piratçılığın səviyyəsinin 10-30 faizədək aşağı düşdüyünü, ÜDM-də kreativ industriyanın xüsusi çəkisinin 5.1 faizə çatdığını diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın əqli mülkiyyət sahəsində baş verən dəyişikliklər “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində öz əksini tapıb.
Azərbaycanın ÜƏMT ilə birgə həyata keçirdiyi Universitetlərdə və elmi-tədqiqat müəssisələrində əqli mülkiyyət siyasəti üzrə layihənin və şübhəsiz ki, ÜƏMT-nin Baş direktoru F.Qarrinin bu ilin yayında Bakıya səfərinin ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsində görülən işlərə əhəmiyyətli dəstəyi olub.
Qeyd edək ki, ÜƏMT-nin Baş Assambleyasının Cenevrə şəhərində keçirildiyini nəzərə alaraq, Kamran İmanov çıxışını fransız dilində edib.
Əlavə etmək lazımdır ki, bu gün ÜƏMT-nin mənzil-qərargahında Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT bölməsi və digər Beynəlxalq Təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyi ilə birgə ölkəmizin zəngin mədəni irs nümunələrinin təbliğ edilməsi məqsədi ilə mədəni tədbirin açılışı olub və hazırda davam edir.

Азербайджанская делегация принимает участие в Генеральной Ассамблее Всемирной организации интеллектуальной собственности
24 сентября в городе Женеве Швейцарской Конфедерации начала свою работу 58 – ая серия заседания Ассамблеи государств- членов ВОИС. Наша страна представлена на этом мероприятии делегацией, возглавляемой Председателем Правления Агентства по Интеллектуальной Собственности господином Камран Имановым.
В первый день работы заседания Ассамблеи был заслушен отчет Генерального Директора ВОИС господина Френсиса Гарри. Проиформировав участников заседания об успехах организации в различных областях за прошедший год после предыдущего заседания Генеральной Ассамблеи ВОИС, Ф.Гарри отметил, что быстрое технологическое развитие ведет к росту спроса на праваи нтеллектуальной собственности и развитию глобальных систем интеллектуальной собственности ВОИС. Ф.Гарри далее отметил, что число членов ВОИС, присоединившихся к глобальным системам интеллектуальной собственности, в частности к Договору о патентной кооперации (РСТ), Мадридской системе международной регистрации товарных знаков и Гаагской системе международной регистрации промышленных образцов, увеличивается, и эта тенденция сохраняется и в этом году. Генеральный Директортакже отметил положительный результаты организации за последний год, призвав государства-членов работать над новыми технологиями, по рядуосновных вопросов, стоящих на повестке дня заседания, а также призвал делегации стран государств-членов ВОИС решить вопросы, связанные с проведением дипломатичекой конференции попромышленнымобразцам и вещательным организациям.
Выступая на открытии сессии Генеральной Ассамблеи Председатель Правления Агентства по Интеллектуальной Собственности господин Камран Иманов выразил свою поддержку Генеральному Директору ВОИС за эффективную деятельность,пропагандирующую вклад инновациям, творчеству и устойчивому развитию и содействующей международной системе ИС. Он особо отметил, что развитие интеллектуальной собственности в Азербайджанской Республике и расширение международного сотрудничества в этой области приняты приоритетными направлениями, и глава государства поддерживает все меры, предпринимаемые в этой области.
Отметив произошедшие недавние важные структурные изменения в системе интеллектуальной собственности вАзербайджане, Камран Иманов проинформировал участников заседания, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики было создано Агентство по Интеллектуальной Собственности путем соединения Агентства по Авторским Правами Центра патентов и товарных знаков. В результате была создана единая структура Агентство по Интеллектуальной Собственности и подведомственные ему Центр патентов и товарных знаков,Центр по обеспечению прав интеллектуальной собственности и Республиканская научно-техническая библиотека. Проведенные в Азербайджане структурные изменения создали необходимые условия для развития сферы интеллектуальной собственности и адаптации системы к международным стандартам.
Затем К.Иманов подчеркнул, что Азербайджан уверенно движется вперед по пути инновационного развития. Согласно отчету Всемирного Экономического Форума за 2017-2018 г.г. Азербайджан занимает 35-ое место по индексу глобальной конкурентоспособности, 37-ое место по суб-индексу, связанный с интеллектуальной собственностью и 3-е место по инклюзивному индексу развития среди развивающихся стран. Он указал, что инновационный путь развития невозможен без развития системы ИС, который стимулирует привлечение инвестиций и охраняет инновации. Вопросы, стоящие перед системой интеллектуальной собственности, определяются инновационной политикой страны и служат экономическим реформам, проводимым в стране. В мероприятии на котором присутствовало свыше тысячи представителей из различных стран было подчеркнуто, что все эти проведенные реформы и достигнутые успехи в нашей странеосуществленыблагодаряусилиям со стороны Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева.
Отмечая, что Ф.Гарри является автором идеи о том, что «международная структура и форма интеллектуальной собственности будут диктоваться и контролироваться технологиями в будущем», К.Иманов сказал, что он убежден в том, что современный взгляд на интеллектуальную собственность соответствует эффектам технологий. С этой целью предполагается радикальная трансформация университетов в направлении 3.0( образование +исследование + коммерциализация знаний), которая будет способствовать коммерциализации и передаче технологий.
Растущая экономическая роль малых и средних предприятий ставит задачи по поддержке политики в области интеллектуальной собственности и стимулированию технологических инноваций , а также развитию секторов по коммерциализации технологий и поддержки инноваций в университетах. Соответственно, процесс создания центров трансфера технологий и центров по поддержке технологий и инноваций уже начался. В частности, при Агентстве были созданы современные учебные центры для обучения политики в области интеллектуальной собственности,а также были опубликованы многочисленные брошюры и буклеты, которые были представлены потенциальным истцам.
Касаясь вопроса расширения участия нашей страны в Договоре о патентной кооперации (РСТ), Мадридском соглашении о международной регистрации товарных знаков, К.Имановотметил, что для этого государство берет на себя часть необходимых расходов, предоставляет налоговые льготы для содействия start-up и spin-out, а также национальные бренды. Завершено создание национальной системы управления цифровыми правами по принципу « one-stop-shop» в области авторского права, а также началась полная цифровизация Республиканской научно-технической библиотеки.
Далее К.Иманов подчеркнув, что борьба с пиратством и контрафакцией находится в центре внимания Агентства, отметил, что уровень пиратства в различных секторах снизился до 10-30% после применения системы контрольных марок, а доля креативной индустрии в ВВП достигла 5,1%. Изменения, происходящие в системе ИС Азербайджана,отражены в Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», а также в стратегических дорожных картах по основным секторам национальной экономики, утвержденных Президентом Азербайджанской Республики,
Проект по политике в области ИС в университетах и научно-исследовательских институтах, осуществляемый совместно с ВОИС, и несомненно визит этим летом в Баку Генерального Директора ВОИС господина Ф.Гарри , явился важной поддержкой работе, проделанной в области ИС в нашей стране.
Следует отметить, что принимая во внимание, что Генеральная Ассамблея ВОИС состоялась в Женеве, господин К.Иманов выступил на французском языке.
Следует также добавить,что с целью популяризации богатого культурного наследия нашей страны сегодня в штаб-квартире ВОИС было открыто культурное мероприятие, организованное совместно с Постоянным представительством Азербайджана при Отделении ООН в Женеве и других международных организациях.