​Sənaye nümunələrinin mühafizəsinə dair Protokolun qəbul edilməsi üçün diplomatik konfrans keçiriləcək
Cari il sentyabrın 9-da Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində “1994-cü il 9 sentyabr tarixli Avrasiya Patent Konvensiyasina sənaye nümunələrinin mühafizəsinə dair Protokol”un imzalanmasına həsr olunan Diplomatik konfrans keçiriləcək. Diplomatik konfrans Konvensiyanın imzalanmasının 25-ci ildönümü günündə təşkil olunacaq.
Protokol sənaye mülkiyyəti obyektlərinin Avrasiya mühafizəsi sisteminin genişləndirilməsini, onu imzalayan bütün dövlətlərin ərazisində qüvvədə olan vahid Avrasiya patenti əsasında sənaye nümunələrinin mühafizəsi üzrə dövlətlərarası sistemin yaradılmasını, həmin ölkələrin daxili bazarının inkişafını və ticarət və investisiya fəaliyyətinin inkişafı üçün onların ərazilərinin cəlbediciliyinin artırılmasını nəzərdə tutur.
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi adıçəkilən Protokol layihəsinin hazırlanmasında fəal iştirak etmiş, onun verdiyi təkliflər nəzərə alınmış, sənəddə müvafiq dəyişikliklər edilmişdir.
Diplomatik konfransa bir sıra dövlətlərin hökumət nümayəndə heyətləri, beynəlxalq və regional hökumətlərarası təşkilatların əməkdaşları, eyni zamanda əqli mülkiyyət sahəsi üzrə beynəlxalq mütəxəssislər dəvət dəvət olunub.
Bu mötəbər beynəlxalq tədbirdə ölkəmizi Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edəcək.

The Diplomatic Conference will be held to adopt the Protocol on the Protection of Industrial Designs
Diplomatic Conference to Sign "Protocol on the Protection of Industrial Designs for the Eurasian Patent Convention of September 9, 1994" will be held on September 9 in Nur-Sultan, capital of Kazakhstan. The Diplomatic Conference will be held on the 25th anniversary of the signing of the Convention.
The Protocol aims at expanding the Eurasian Industrial Protection System for Industrial Property, creating an Interstate System for the Protection of Industrial Designs on the basis of a single Eurasian Patent in the territories of all signatories, promoting their domestic market and developing their trade and investment activities.
The Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan has been actively involved in the preparation of the above-mentioned Protocol, its proposals have been taken into account and relevant changes have been made in the document.
Government delegations of several countries, employees of international and regional intergovernmental organizations, as well as international experts in the field of intellectual property have been invited to the Diplomatic Conference.
At this prestigious international event, our country will be represented by a delegation led by the Chairman of Board of the Intellectual Property Agency, Dr. Kamran Imanov.