Əqli Mülkiyyət Agentliyində proqram təminatı məhsullarının qorunması məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov ABŞ-ın “Oracle Corporation” şirkətinin əməkdaşları - Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionu üzrə satış direktoru Dmitriy Smirnov və texnologiya satışı üzrə nümayəndəsi Dilşod Maxsudxanovu qəbul edib.
Qonaqları salamlayan K.İmanov ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına yönəlmiş institusional islahatlar haqqında məlumat verib. O, əqli mülkiyyət məsələlərinin Azərbaycan-ABŞ Hökümətlərarası Komissiyasının bu il Bakıda keçirilmiş 4-cü iclasının gündəliyində də yer aldığını və geniş müzakirələr aparıldığını bildirib.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən D.Smirnov Oracle şirkətinin proqram təminatı üzrə məhsullarından bir sıra hallarda ölkəmizdə lisenziyasız istifadə olunmasından narahatlığını ifadə edib.
Agentliyin rəhbəri əqli mülkiyyətə hörmətin aşılanması sahəsində mütəmadi tədbirlərin görüldüyünü, geniş ictimai maarifləndirmə işinin təşkil olunduğunu nəzərə çatdırıb. O, proqram təminatı sahəsində hüquqpozmalar barəsində Agentliyə müraciətin vacib olduğunu və bu məlumatlar dəqiqləşdirildikdən sonra müvafiq tədbirlərin görüləcəyini bildirib.

Issues regarding the protection of software products were discussed at Intellectual Property Agency
Chairman of Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Mr. Kamran Imanov received employees of the US Oracle Corporation - Sales Director for Central Asia and the Caucasus Dmitry Smirnov and Technology sales representative Dilshod Mahsudkhanov.
Welcoming the guests, K. Imanov informed on the institutional reforms aimed at the development of intellectual property in the country. He noted that intellectual property issues were also included in the agenda of the 4th meeting of the Azerbaijan-US Intergovernmental Commission held in Baku this year, and broad discussions were held.
Thanking for the reception, D. Smirnov expressed concern about the use of Oracle software products in our country on a number of occasions without a license.
The Head of the Agency said that regular measures were taken in the field of increasing respect for intellectual property and broad public awareness activities were organized. He said that it is important to address the Agency about software infringements and that appropriate measures would be taken after this information is clarified.