Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndə heyəti Qazaxıstanda keçirilən Diplomatik konfransda iştirak edib
Sentyabrın 9-da Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində “Avrasiya Patent Konvensiyasına sənaye nümunələrinin mühafizəsinə dair Protokol”un imzalanmasına həsr olunan Diplomatik konfrans keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) üzv-dövlətlərinin nümayəndə heyətləri, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının, Avropa İttifaqının Əqli Mülkiyyət İdarəsinin, Avropa Patent İdarəsinin nümayəndələri, həmçinin əqli mülkiyyət sahəsi üzrə beynəlxalq mütəxəssislər iştirak ediblər. Diplomatik konfrans Konvensiyanın imzalanmasının 25-ci ildönümü günündə təşkil olunub. Ölkəmizi tədbirdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbirin açılış hissəsində Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti xanım Saule Tlevlessova çıxış edib. O, konfransın təşkilində göstərdiyi köməyə görə Qazaxıstan Respublikasına təşəkkürünü bildirib, APT-nın üzv-dövlətlərinin iqtisadiyyatı üçün əqli mülkiyyətin əhəmiyyətini qeyd edərək, sənaye nümunələrinin də daxil olduğu kreativ sənayenin bu dövlətlərin ÜDM-dəki payının təqribən 3% olduğunu vurğulayıb.
Sonra ÜƏMT-nin Baş direktoru Frensis Qarrinin video müraciəti təqdim edilib. Konfrans iştirakçılarını və qonaqları Avrasiya Patent Konvensiyasının qəbul edilməsinin 25 illik yubileyi münasibətilə təbrik edən F.Qarri vahid patent əsasında effektiv patent qorunması sisteminin yaradılmasında Konvensiyanın əhəmiyyətini vurğulayaraq, uzun illər davam edən tərəfdaşlığa və diplomatik konfransın təşkilinə görə APT-na təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra konfransın prosedur qaydaları qəbul edilib. Qazaxıstan Respublikasının Ədliyyə naziri Marat Beketayev diplomatik konfransın sədri, Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov və Rusiya Federasiyasının Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidmətinin rəhbəri Qriqori İvliyev isə sədr müavinləri seçilib.
Konfransda “Avrasiya Patent Konvensiyasına sənaye nümunələrinin mühafizəsinə dair Protokol”un mətni və diplomatik konfransın yekun aktı qəbul edilib. Sonra nümayəndə heyətlərinin mövcud səlahiyyətlərinə uyğun olaraq Protokol Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya və Ermənistan nümayəndələri tərəfindən imzalanıb. Protokolu Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından Kamran İmanov imzalayıb.
Sənaye nümunələrinin mühafizəsinə dair Protokolun qəbulu bütün üzv-dövlətlər tərəfindən yekdilliklə dəstəklənib, konfrans iştirakçıları Protokolun potensialını Avrasiya patent sisteminin inkişafı baxımından yüksək qiymətləndiriblər və bunun əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlığının yeni bir mərhələ olacağına əminliklərini bildiriblər.
Konfransda çıxış edən K.İmanov konfrans iştirakçılarını və APT-nın kollektivini Avrasiya Patent Konvensiyasının qəbul edilməsinin 25 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, təşkilatın prezidenti olduğu müddətdə onun inkişafına verdiyi böyük töhfəyə görə xanım S.Tlevlesovaya xüsusi təşəkkürünü bildirib. O, Protokolun imzalanmasını təşkilatın nüfuzunun artırılması kimi qiymətləndirərək, 25 il ərzində APT-nın güclü regional təşkilata çevrildiyini, ixtiraçılar tərəfindən ona marağın hər il artdığını vurğulayıb və hazırda Azərbaycan Respublikasının ərazisində 1304 Avrasiya patentinin qüvvədə olduğunu, 39 Azərbaycan patentinin isə APT-də qeydiyyata alındığınıdiqqətə çatdırıb.
Agentliyin rəhbəri qeyd etmişdir ki, hər bir ölkə öz təkrarolunmaz simasına görə öz xalqına borcludur, millətin böyüklüyü isə ayrı-ayrı fərdlərin böyüklüyünü və ləyaqətini təşkil edən həmin keyfiyyətlərdən formalaşır. Elə bu cür də əqli mülkiyyət milli müəlliflərin və ixtiraçıların kreativliyindən yaranmışdır. Məhz unikal təbii insan resursları olaraq yaradıcılıq və yenilikçilik öz nəticələri ilə nəinki ayrı-ayrı fərdlərin nailiyyətlərini təcəssüm etdirir, onlar hər şeydən öncə milli mədəni irs və intellekt xəzinəsini zənginləşdirən yeganə mənbədir.
Onun çıxışında daha sonra vurğulanmışdır ki, ölkənin innovativ inkişaf yolu, ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatların səmərəliliyinin təmin edilməsi əqli mülkiyyət sisteminin inkişafı olmadan mümkün deyildir. Məhz bu səbəbdən milli əqli mülkiyyət sistemi qarşısında duran vəzifələr ölkənin innovativ, islahatçı siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə dəyişikliklərin həyata keçirilməsinə xidmət edir. Müasir innovativ iqtisadiyyatda innovasiya əsas istehsal amili kimi çıxış edərək resurs kimi intellektual kapitala əsaslanır və sərvət mənbəyi kimi texnoloji, intellektual və informativ rentanı təmin edir.
Çıxışının sonunda K.İmanov Avrasiya Patent Təşkilatına fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və Protokolun imzalanmasının ortaq məqsədə - ümumilikdə əqli mülkiyyətin inkişafına, xüsusilə də üzv-dövlətlərin xalqlarının nümayəndələrinin ixtiraçılıq və yaradıcılıq fəaliyyətinə xidmət edəcəyinə əminliyini bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Avrasiya Patent Konvensiyasına sənaye nümunələrinin mühafizəsinə dair Protokol” sənaye nümunəsi üçün vahid Avrasiya patenti əsasında sənaye nümunəsinin 8 üzv ölkə ərazisində qorunması məqsədi ilə qəbul edilmişdir. Protokol sənaye mülkiyyəti obyektlərinin Avrasiya mühafizəsi sisteminin genişləndirilməsini, onu imzalayan bütün dövlətlərin ərazisində qüvvədə olan vahid Avrasiya patenti əsasında sənaye nümunələrinin mühafizəsi üzrə dövlətlərarası sistemin yaradılmasını, həmin ölkələrin daxili bazarının inkişafını və ticarət və investisiya fəaliyyətinin inkişafı üçün onların ərazilərinin cəlbediciliyinin artırılmasını nəzərdə tutur.
Protokolun ümumi mətninin, həmçinin xüsusi əhəmiyyətə malik olan 3, 11 və 14-cü maddələrinin yenidən redaktəsi zamanı Azərbaycan tərəfinin rəy və təklifləri əsas götürülmüşdür. Məsələn, 3-cü maddəyə görə, Razılığa gələn dövlətlərin müvafiq səlahiyyətli dövlət orqanlarının razılığı olmadan rəsmi rəmzləri (o cümlədən dövlət rəmzlərini və nişanlarını) təkrarlayan və ya təqlid edən,mədəni (o cümlədən etnik və dini) irslə əlaqədar obyektlərin təsviri və ya onların tanınan hissələrini özündə əks etdirən, Razılığa gələn dövlətlərin maraqlarına toxunan bu cür həllərə sənaye nümunəsi kimi hüquqi mühafizə verilmir. 11-ci maddə isə sənaye nümunəsinə Avrasiya patentinin etibarsız hesab olunması qaydasını müəyyən edir və milli patent idarəsi tərəfindən Avrasiya patentinin etibarsız hesab edilməsi ilə bağlı müraciət edilməsi imkanı verir. 14-cü maddədə sənaye nümunələrinə Avrasiya iddia sənədinə baxılması zamanı dərc edilmiş iddia sənədinə etiraz verilməsi ilə bağlı müddəalar əksini tapmışdır.
Qeyd olunan müddəalar bizə ölkəmizin maraqlarına toxunan hər hansı sənaye nümunəsinə Avrasiya Patent Təşkilatının üzv-dövlətlərinin ərazisində qorunma verilməsinə qarşı çıxmaq, eyni zamanda bu cür sənaye nümunəsini ölkəmizin ərazisində qorumamaqimkanı yaradır.
Ümumilikdə Protokol Azərbaycan xalqının mədəni irsinin hər hansı formada sənaye nümunəsi kimi mənimsənilməsinin qarşısının alınmasına şərait yaradır. Həmçinin, vahid Avrasiya patenti əsasında qorunan sənaye nümunəsinin mühafizəsi ilə bağlı rüsum və ödənişlər ölkəyə daxil olan gəlirlərin həcminin artmasında müəyyən yer tutacaq. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının fiziki və hüquqi şəxsləri vahid iddia sənədi əsasında və vahid orqana rüsum və ödənişlər etməklə 8 üzv ölkə ərazisində onlara məxsus sənaye nümunələrinin hüquqi mühafizəsinə və daha asan marketinqinə nail olacaqlar.
Protokol qüvvəyə mindikdən sonra sənaye nümunəsinə Avrasiya patenti Protokolu ratifikasiya edən və ya ona qoşulan APT-nın üzvü olan bütün dövlətlərin ərazisində qüvvədə olacaqdır. Bir neçə dövlətin ərazisində qüvvədə olan patenti artıq "vahid pəncərə" formatında almaq imkanı yaranacaq və beləliklə, sənaye nümunəsinə Avrasiya patentinin alınması üçün iddia sənədini vahid prosedur rüsumunu ödəməklə bilavasitə Avrasiya Patent İdarəsinə vermək mümkün olacaqdır. Həmçinin sənaye nümunəsi barədə Avrasiya patentinə iddia sənədi milli iddia sənədinə çevrilə bilər. Bununla, ölkəmizin əqli mülkiyyət sahibləri, işgüzar dairələrin nümayəndələri, sahibkarlar razılığa gələn dövlətlərin ərazilərində öz sənaye nümunələrinə hüquqi mühafizə əldə edəcəklər. Protokolun depozitarisi isə ÜƏMT-nın Baş direktorudur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Diplomatik konfransın keçirildiyi günlər Azərbaycan tərəfi üçün əlamətdar hadisələrlə yadda qalmışdır. İlk dəfə olaraq “İnsan həyatının və sağlamlığının qorunması sahəsində” keçirilən ixtiraçılıq üzrə mötəbər yarışmada Azərbaycan milli patentinin müəllif kollektivi yüksək nəticə göstərərək qalib gəlmişdir. Bu qələbəyə görə mükafat Avrasiya Patent Təşkilatının qərarı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunun nümayəndəsi Abbas Rzayevə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov tərəfindən təqdim edilmişdir.
Birinci yaş qrupu üzrə Azərbaycan məktəblilərinin əldə etdikləri nəticəni də xüsusi qeyd etmək lazımdır. Belə ki, “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının nəticələrinə görə birinci yaş kateqoriyası (10 yaşdan - 17 yaş daxil olmaqla) üzrə Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdləri Cəmilə Əlizadə və Ələsgər Tarverdiyevin təqdim etdikləri “Su anbarlarının suyunun təmizlənməsi üçün bioplatonun tətbiqi” layihəsi birinci yerə layiq görülmüşdür. Universiadanın mükafatı tədbirdə iştirak edən C.Əlizadəyə və onun rəhbəri, liseyin biologiya müəllimi Natalya Qurbanovaya təqdim olunmuşdur.

Delegation of Intellectual Property Agency to attend at Diplomatic Conference held in Kazakhstan
Diplomatic conference dedicated to the signing of the "Protocol for the Protection of Industrial Designs in the Eurasian Patent Convention" was held on September 9 in Nur-Sultan, the capital of Kazakhstan.
Delegations of the Member States of the Eurasian Patent Office (EAPO), representatives of the World Intellectual Property Organization, the European Intellectual Property Office, the European Patent Office, as well as international experts in the field of intellectual property participated in the event. Diplomatic conference was organized on the 25th anniversary of the signing of the Convention. A delegation led by the Chairman of Board of the Intellectual Property Agency Mr. Kamran Imanov represented our country at the event.
At the opening of the event Mrs. Saule Tlevlessova, President of the Eurasian Patent Organization addressed the event. She thanked the Republic of Kazakhstan for the assistance in the organization of the conference, noting the importance of intellectual property for the economy of the EAPO member-states, stressed that the share of the creative industry in the GDP of these states, which includes industrial designs, is about 3%.
Then a video message of the Director General of the WIPO Francis Gurry was presented. Congratulating the participants and guests on the 25th anniversary of the adoption of the Eurasian Patent Convention, F.Gurry emphasized the importance of the Convention in establishing an effective patent protection system on a single patent, and thanked the EAPO for its longstanding partnership and organization of the diplomatic conference.
Then the rules of procedure for the conference were adopted. Minister of Justice of the Republic of Kazakhstan Marat Beketayev was elected Chairman of the Diplomatic Conference, Chairman of Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Kamran Imanov and Head of the Federal Service on Intellectual Property of the Russian Federation Grigory Iliyev were elected as Deputy Chairman.
The conference adopted the text of the "Protocol for the Protection of Industrial Designs in the Eurasian Patent Convention" and the final act of the Diplomatic Conference. Then, in accordance with the existing competences of the delegations, the Protocol was signed by the representatives of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia and Armenia. The protocol was signed by Kamran Imanov on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan.
The adoption of the Protocol for the Protection of Industrial Designs has been unanimously supported by all Member States. Conference participants highly appreciated the potential of the Protocol for the development of the Eurasian patent system and expressed confidence that this would be a new phase of cooperation in the field of intellectual property.
Addressing the conference, K. Imanov congratulated the conference participants and the EAPO team on the 25th anniversary of the adoption of the Eurasian Patent Convention, and thanked Mrs. Tlevlesova for her great contribution to the development of the organization during her presidency. He noted the signing of the Protocol as an increase in the authority of the organization, noting that the EAPO has grown into a strong regional organization for 25 years, increasing the interest of its inventors every year, and that currently there are 1304 Eurasian patents in the territory of the Republic of Azerbaijan. He praised the signing of the Protocol as an increase in the authority of the organization, noting that within 25 years, the EAPO has grown into a strong regional organization, increasing the interest of its inventors every year. He noted that currently there are 1304 Eurasian patents in the territory of the Republic of Azerbaijan and 39 Azerbaijani patents are registered at EAPO.
The Head of the Agency noted that each country owes its people to its unique image, while the greatness of the nation is formed by the qualities that constitute the greatness and dignity of individuals. Intellectual property also stems from the creativity of national authors and inventors. Just as a unique natural human resource, creativity and innovation reflect the achievements of not only individuals, but, above all, the only source of national cultural heritage and intellectual treasure.
In his speech, he further emphasized that innovative development of the country, ensuring efficiency of economic reforms in the country is impossible without the development of intellectual property system. That is why the tasks facing the national intellectual property system are determined by the innovative, reforming policy of the country and serve to bring about change in the country. In modern innovative economies, innovation is a key factor of production, based on intellectual capital as a resource and providing technological, intellectual and informative rent as a source of wealth.
At the end of his speech, K. Imanov wished success to the Eurasian Patent Organization and expressed his confidence that the signing of the Protocol would serve a common purpose - the development of intellectual property, in particular, the inventive and creative activities of representatives of the peoples of the Member States.
It should be noted that the "Protocol for the Protection of Industrial Designs in the Eurasian Patent Convention" was adopted for the protection of an industrial design on the basis of a single Eurasian patent on the territory of 8 Member States. The Protocol aims at expanding the Eurasian Industrial Protection System for Industrial Property, creating an Interstate System for the Protection of Industrial Designs on the basis of a single Eurasian Patent in the territories of all signatories, promoting their domestic market and developing their trade and investment activities.
The comments and suggestions of the Azerbaijani side were based on the revision of the general text of the Protocol as well as Articles 3, 11 and 14 of special importance. For example, according to Article 3, the description or recognizable parts of cultural (including ethnic or religious) heritage objects that duplicate or imitate official symbols (including state symbols and signs) without the consent of the competent authorities of the Contracting States, such solutions affecting the interests of the Contracting States shall not be legally protected as industrial designs. Article 11 defines the procedure for invalidation of a Eurasian patent for an industrial design and allows the national patent office to apply for the invalidation of a Eurasian patent. Article 14 sets out the rules for objecting to the litigation published in the course of consideration of the Eurasian claims for industrial designs.
These provisions allow us to oppose the protection of Eurasian Patent Organization member states in any industrial design affecting our country, also not to protect such industrial designs in our country.
In general, the Protocol facilitates the misappropriation of the cultural heritage of the Azerbaijani people as an industrial design in any form. In addition, fees and payments associated with the protection of an industrial design protected by a single patent for Eurasia will play a role in increasing the country's revenue. At the same time, individuals and legal entities of the Republic of Azerbaijan will achieve legal protection and easier marketing of their industrial designs in the eight member countries based on a single claim document and payment of fees and payments to a single agency.
After the entry into force of the Protocol, the Eurasian Patent for Industrial Design will be effective in the territory of all EAPO member states that have ratified or acceded to the Protocol. It will be possible to obtain a patent already in force in several countries in a "one stop shop" format, thus making it possible to file Eurasian Patent Office application directly to the Eurasian Patent Office by paying a single procedural fee. The Eurasian Patent Claims Act may also be converted into a national claim. Thus, intellectual property owners, representatives of business circles and entrepreneurs will receive legal protection of their industrial designs in the territories of the contracting states. Director General of the WIPO is the depositary of the Protocol.
It should be noted that the days of the Diplomatic Conference were memorable for the Azerbaijani side. The award for this victory was given by the decision of the Eurasian Patent Organization to the representative of the Scientific Research Institute of Management Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Abbas Rzayev, by Chairman of Board of Intellectual Property Agency, Dr. Kamran Imanov.
The results of the Azerbaijani students in the first age group should also be noted. According to the results of the contest, Jamila Alizadeh and Alesker Tarverdiyev, the pupils of the high school named after Academician Zarifa Aliyeva under the Ministry of Education, won the first age category (from age 10 to 17). Jury to the highest place awarded their joint project of «Application of bio Plato for water purification of water reservoirs». The award of the Universiade was presented to J. Alizadeh, who attended the event, and Natalya Gurbanova, her team leader biology teacher of high school.