​Əqli Mülkiyyət Agentliynin nümayəndə heyəti Cenevrədə görüşlər keçirir
İsveçrənin Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) üzv dövlətlərinin Assambleyalarının 59-cu sessiyasında iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndə heyətinin ÜƏMT-nin Keçid və inkiaf etmiş ölkələr departamentinin rəhbərliyi ilə görüşü olub.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov tədbirin açılışında ölkəmizin ÜƏMT ilə əməkdaşlığının uğurla inkişaf etdiyini bildirib, əqli mülkiyyət sahəsinin ölkəmizin iqtisadiyyatının inkişafına, xüsusən də investisiyaların cəlb olunması prosesinə, həmçinin beynəlxalq münasibətlər sistemində layiqli yer tutmasına müsbət təsirlərini vurğulayıb.
Müasir dövrün gündəliyinə təsiri ilə seçilən innovativ inkişafda süni intellekt mövzusuna toxunan Agentliyin rəhbəri ÜƏMT ilə əməkdaşlığın perspektiv istiqaməti kimi bu fenomenin əqli mülkiyyət sahəsində praktiki tətbiqinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib və bununla əlaqədar birgə tədbirin keçirilməsini təklif edib.
ÜƏMT-nin Keçid və inkiaf etmiş ölkələr departamentinin direktoru Mixal Şvantner Azərbaycanın beynəlxalq əqli mülkiyyət sistemində aparılan bütün müzakirələrdə yaxından iştirak etdyini qeyd edərək, ikitərəfli əməkdaşlığın yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini bildirib.
Öz növbəsində həmin şöbənin Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri sektorunun müdiri İlya Qribkov qeyd edib ki, ÜƏMT və Azərbaycan arasında sıx məkdaşlıq qurulub və tərəflər bir neçə birgə layihənin həyata keçirilməsi üzərində iş aparırlar.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT Bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Vaqif Sadıqov bu əməkdaşlığın göstəricisi kimi ÜƏMT-nin Baş direktoru Frensis Qarrinin son illərdə iki dəfə Azərbaycanda rəsmi səfərdə olmasını diqqətə çatdırıb. “Azərbaycanda həyata keçirilən geniş sosial-iqtisadi islahatlar çərçivəsində əqli mülkiyyətin xüsusi rolu həmişə qeyd edilmişdir. Və ÜƏMT ilə ölkəmizin sıx əməkdaşlığı bu islahatların həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verir”, - deyə o, bildirib.

Delegation of Intellectual Property Agency to hold meetings in Geneva
Delegation of Intellectual Property Agency attending at the 59th series of meetings of Assemblies of the World Intellectual Property Agency (WIPO) in Geneva met the management of Department for Transition and Developed Countries of WIPO.
Speaking at the opening of the event, Chairman of Board of Intellectual Property Agency Kamran Imanov, head of the delegation, noted that the cooperation of our country with the WIPO was developing successfully and positively influenced the development of intellectual property in the economy of our country, especially in the process of attracting investments, as well as in international relations.
Referring to artificial intelligence in innovative development, influenced by the agenda of the modern time, the Head of the Agency emphasized the importance of practical application of this phenomenon in the field of intellectual property as a promising direction of cooperation with WIPO and suggested to organize joint event.
Mikhail Schwantner, Director of the WIPO Department for Transition and Developing Countries, noting that Azerbaijan has been actively involved in all discussions on the international intellectual property system, stressed that bilateral cooperation is on the rise.
At the same time Head of Section for Caucasian, Central Asian and Eastern European Countries of indicated Department Ilya Gribkov noted that close cooperation between WIPO and Azerbaijan has been established and the parties are working on several joint projects.
As an indication of this cooperation, Vagif Sadigov – Ambassador of Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the UN Office at Geneva and other International Organizations in Switzerland noted that WIPO Director General Francis Gurry made an official visit to Azerbaijan twice in recent years. “The special role of intellectual property in the context of large-scale socio-economic reforms in Azerbaijan has always been emphasized. The close cooperation between WIPO and our country contributes to the implementation of these reforms”, - he noted.
Practical issues concerning the prospects of development of bilateral relations was also discussed at the meeting.