Əqli Mülkiyyət Agentliyində BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov BMT-nin Avropa üzrə iqtisadi Komissiyasının (UNECE) nümayəndələri - İqtisadi əməkdaşlıq və ticarət şöbəsinin əməkdaşı cənab Yakob Fekser və siyasi analitik Dmitri Plexanovu qəbul edib.
Qonaqları salamlayan K.İmanov ölkəmizdə aparılan sosial-iqtisadi islahatlar, o cümlədən əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına yönəlmiş institusional islahatları vurğulayaraq Dünya Bankının «Doing Business - 2019» hesabatında Azərbaycanın dünyanın 10 ən islahatçı dövlətlər sırasında olduğunu və Dünya İqtisadi Forumunun Hesabatına görə ölkəmizin əqli mülkiyyətin qorunması indeksi üzrə dünya üzrə 36-cı yerdə olduğunu bildirib. Sədr həmçinin vurğulayıb ki, ölkə başçı tərəfindən innovativ inkişafa yüksək diqqət yetirilir və bu baxımdan innovativ inkişafın ölkə üzrə koordinasiya olunması üçün Prezident Administrasiyasında xüsusi şöbə yaradılmışdır.
Qəbul üçün təşəkkür edən Y.Fekser UNECE tərəfindən Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində - Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Gürcüstan, Moldova və Ukraynada həyata keçirilən innovasiya siyasəti üzrə araşdırmanın aparılması barəsində məlumat verib. O, İsveç Beynəlxalq İnkişaf Əməkdaşlıq Agentliyinin (Sida) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən bu layihənin məqsədinin adıçəkilən ölkələrdə innovasiya sahəsində zəif və güclü tərəflərin üzə çıxarılması, innovasiya siyasəti, innovasiya institutları və innovasiya proseslərini yaxşılaşdırmaq və rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması olduğunu bildirib, bu məqsədlə layihə çərçivəsində müəyyən sorğu anketləri əsasında araşdırmanın aparılacağını diqqətə çatdırıb, Azərbaycanda kreativ iqtisadiyyatın vəziyyəti, innovasiya siyasəti alətlərindən istifadə edilməsi ilə maraqlanıb.
K.İmanov Agentlik tərəfindən əqli mülkiyyətin müasir iqtisadiyyatda rolunun artırılması və müəlliflik hüququna əsaslanan iqtisadiyyatda (kreativ iqtisadiyyatda) investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması və kreativ iqtisadiyyatın ölkənin ümumi daxili məhsulundakı payının müəyyən edilməsi, həmçinin texnologiyaların transferinin, innovasiyalara dəstək və kommersiyalaşdırılma infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Agentliyin rəhbəri artıq bir sıra universitet və elmi-tədqiqat institutlarında texnologiyaların transferi və kommersiyalaşma mərkəzlərinin, o cümlədən texnologiya və innovasiyalara dəstək mərkəzlərinin yaradılması işlərinə başlanıldığını vurğulayıb, bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparıldığını bildirib. Ölkəmizdə müəllif-hüquq obyektlərini könüllü qeydiyyatının aparıldığını qeyd edən K.İmanov bunun hüquqların təminatı prosesində əlavə imkanlar yaratdığını və məhkəmələrdə qeydiyyatdan keçən əsərlər üçün müəlliflik prezumpsiyası kimi çıxış etdiyini vurğulayıb.
Görüşdə patent aktivliyi, patent sahibləri üçün yaradılan şərait və sair məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Intellectual Property Agency hosts meeting with UN Economic Commission for Europe (UNECE) representatives
Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Kamran Imanov received representatives of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) - Mr. Jakob Fexer, the collaborator of the Department of Economic Cooperation and Trade and political analyst Dmitri Plekhanov.
Welcoming the guests, K. Imanov emphasized social-economic reforms implemented in our country including institutional reforms aimed to development of intellectual property field and informed that Azerbaijan was among 10 most reforming countries in the World Bank's “Doing Business – 2019” report and according to the Report of World Economic Forum, our country is ranked 36th on IP protection index. The Chairman also emphasized that the Head of State pays great attention to innovative development and from this point of view a special department has been established in the Administration of President to coordinate the country's innovative development.
Thanking for the reception, Y.Fexer informed about the research on innovation policy carried out in the Eastern Partnership countries by UNECE - Azerbaijan, Belarus, Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine. He said that the objective of this project, funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), is to identify weak and strong sides in innovation, innovation policy, innovation and innovation processes and increase competitiveness in these countries. He also pointed out that research will be carried out based on survey questionnaires within the framework of the project and has been interested in the use of creative economy in Azerbaijan and the use of innovative policy tools.
K. Imanov emphasized the Agency's role in enhancing the role of intellectual property in the modern economy and improving the investment climate in the economybased on copyright (creative economy), commercialization of intellectual activity results and the determination of the share of the creative economy in the country's gross domestic product, as well as the creation of technology transfer, innovation support and commercialization infrastructure.
Chairman of the Agency emphasized that technology transfer and commercialization centers, including technology and innovation support centers, were launched in a number of universities and research institutes and informed that awareness-raising activities were carried out in this area. Noting that voluntary registration of copyrights in our country is underway, K. Imanov emphasized that this created additional opportunities in the process of enforcement of rights and as a presumption of authorship for the works registered in courts.
At the meeting, the sides exchanged views on patenting, conditions created for patent owners and other issues.