Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının Prezidentini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının (AmCham) Prezidenti Nuran Kərimovu qəbul edib.
Qonağı salamlayan K.İmanov əqli mülkiyyət məsələlərinin prioritet istiqamət olaraq “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” Milli Konsepsiyasına daxil edilməsi və dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əqli mülkiyyət sahəsində ölkəmizdə aparılan geniş instisuional islahatlar barədə danışaraq ABŞ şirkətlərini təmsil edən qurumun biznes sektorunda da əqli mülkiyyət mədəniyyəti səviyyəsinin artırılması sahəsində Agentliklə əməkdaşlıq etmək səylərini yüksək qiymətləndirib. O, bu günlərdə AmCham tərəfindən verilmiş Bəyanata, eyni zamanda hazırlanmış “White Paper” sənədində əqli mülkiyyətlə bağlı problemlərin əks olunmasına toxunub. Bunu təqdirəlayiq addım hesab etdiyini vurğulayan K.İmanov belə sənədlərin hazırlanması zamanı Agentliklə daha sıx əməkdaşlıq edilməsinin səmərəli olacağını və ümumiyyətlə, ölkəmizdə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasının Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Qəbul üçün təşəkkür edən N.Kərimov qeyd olunan iradların haqlı olduğunu və bunun indiyədək qurumlar arasında əməkdaşlığın olmaması ilə əlaqələndirib. AmCham-ın işindən danışan qonaq Prezident İlham Əliyevin dəstəyi sayəsində təşkilatın fəaliyyətinin genişləndiyini, ölkədə iqtisadi vəziyyət yaxşılaşdıqca vətəndaşların əqli mülkiyyət məsələlərinə diqqətinin artdığını diqqətə çatdırıb.
Agentliyin rəhbəri görülən tədbirlər nəticəsində 2005-ci illə müqayisədə Azərbaycanda proqram təminatı sahəsində piratçılığın səviyyəsinin 96%-dən 74%-ə düşdüyünü və ölkəmizin hələ 2006-cı ildə əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı sahəsində irəliləyişlərə görə ABŞ-ın Ticarət Nümayəndəliyinin Ofisinin Xüsusi 301 Hesabatından çıxarıldığını vurğulayaraq cari ilin mayın 17-də Azərbaycan-ABŞ İqtisadi Tərəfdaşlıq Komissiyasının 4-cü iclası zamanı da əqli mülkiyyət məsələlərinin müzakirə edilməsi haqqında məlumat verib. O, ABŞ-ın ölkəmizin iri ticarət partnyorlarından biri olduğundan Amerika şirkətləri tərəfindən Azərbaycanda patent və əmtəə nişanlarının qeydiyyatı üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edərək yaxın günlərdə Əqli Mülkiyyət Agentliyində ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndələri ilə görüşün keçiriləcəyini və əqli mülkiyyət ilə bağlı məsələlərin daha geniş müzakirə ediləcəyini bildirib.
K.İmanov “White Paper”-nin paralel idxal, kontrafakt malların idxalı, patent müvəkkillərinin hazırlanması ilə bağlı bölmələrində əqli mülkiyət məsələlərinə toxunulduğunu qeyd edərək Agentliyin əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması sahəsində digər dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq etdiyi, o cümlədən Dövlət Gömrük Komitəsinə paralel idxal, o cümlədən ölkəyə idxal olunan kompüterlərin lisenziyalı proqram təminatları ilə təchiz olunaraq satışına icazə verilməsi ilə bağlı təkliflərin hazırlandığını, ABŞ-ın iri texnoloji şirkətləri ilə bu sahədə fəal əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğunu xüsusi vurğulayib, Agentlikdə rəqəmli hüquqların idarə olunması üzrə DRM sisteminin qurulması, eyni zamanda patent müvəkkillərinin hazırlanması ilə bağlı işçi qrupun yaradılması və yaxın zamanlarda patent müvəkkillərinin seçilməsi üzrə imtahanın keçirilməsinin nəzərdə tutulması barədə danışıb.
Görüşdə həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən Agentliyin tabeliyində olan Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzində AmCham-ın nümayəndələri üçün Agentliyin maddi-texniki və məlumat bazalarından istifadə etməklə təlimlərin təşkil olunması, birgə tədbirlərin keçirilməsi və sair məsələlər müzakirə olunub.

Chairman of Board of İntellectual property Agency received President of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan
Chairman of Board of İntellectual property Agency Kamran İmanov received President of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan (AmCham) Nuran Karimov. Greeting the guest K.Imanov spoke about intellectual property issues as a priority direction in the National Concept of "Azerbaijan 2020: Look into the Future" and the wide institutional reforms carried out in our country in the field of intellectual property under the leadership of Head of State Ilham Aliyev and highly appreciated the efforts of organization representing US companies to cooperate with the Agency in raising the level of intellectual property culture in the business sector. He referred to the Statement made by AmCham nowdays, also reflection of the problem related with intellectual property in the prepared “White Paper” document. K.Imanov underlined that this is an appreciable step, saying that closer co-operation with the Agency during the preparation of such documents would be effective and in general, the protection of intellectual property rights in Azerbaijan is of great importance for the Azerbaijani economy.
Thanking for the reception, N. Karimov associated with the fact that these remarks were justified and there is no co-operation between the institutions so far. Speaking about AmCham's work, the guest underlined that thanks to the support of President Ilham Aliyev, the activity of the organization expanded and the attention of citizens to intellectual property issues improved as the economic situation in the country improved.
Head of the Agency, noted that piracy level in software piracy in Azerbaijan decreased from 96% to 74% in comparison with 2005. Our country has been expelled from the Watch list of Special 301 Report of the US Trade Office in 2006 for improvements in enforcement of intellectual property rights. He informed on the discussion of intellectual property issues during the 4th meeting of the Azerbaijan-US Economic Partnership Commission on May 17 of current year. Noting that American companies have great potential for registration of patents and trademarks in Azerbaijan, as the United States is one of the largest trade partners of our country, he said it will soon be held in the Intellectual Property Agency with a meeting with representatives of the US embassy in Azerbaijan and discussing issues of intellectual property more widely.
K.Imanov noted that intellectual property issues were discussed in the sections of the White Paper on parallel import, import of counterfeit goods and patent attorneys. The Agency cooperates with other government agencies in the field of intellectual property rights, including proposals for parallel imports to the State Customs Committee, as well as licensed software for imported computers. Active cooperation with the US largest technology companies is being discussed in this area. He spoke about establishing a DRM system for digital rights management in the Agency, at the same time establishing a working group on patent attorneys' preparation and anticipating the passing of a patent attorney in the near future.
During the meeting, prospects of future cooperation, including organizing trainings for AmCham representatives at the Center for Enforcement of Intellectual Property Rights under Agency using the Agency's technical and information database, joint events and other issues were discussed