Əqli mülkiyyət və texnologiyaların transferi sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyində Böyük Britaniyanın əqli mülkiyyət və texnologiyaların transferi üzrə eksperti xanım Lisa Kovey ilə görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsində geniş islahatların keçirildiyi barədə məlumat verib. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin və Təhsil Nazirliyinin Ümümdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı ilə birgə həyata keçirdikləri “Universitet və elmi tədqiqat institutlarında əqli mülkiyyət siyasəti üzrə Milli Layihə” çərçivəsində görülən işlər, o cümlədən əqli mülkiyyətin kommersiyalaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə danışıb, 2018-ci ildən Agentliyin Aparatında Texnologiya transferi və kommersiyalaşmaya dəstək şöbəsinin yaradıldığını bildirib.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən xanım Lisa Kovey ölkəmizin əqli mülkiyyət sahəsində əldə etdiyi uğurların şahidi olduğunu nəzərə çatdırıb, Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə əməkdaşlıq etmək və gələcəkdə texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması sahəsində birgə layihələrin icra olunmasının mümkünlüyünü vurğulayıb. O, eyni zamanda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanovun müəllifi olduğu kitablar ilə tanış olub.
Görüşdə Agentliyin Beynəlxalq əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdir müavini Elnur Məmmədli və həmin şöbənin aparıcı məsləhətçisi Simuzər Abdullayeva da iştirak ediblər.

Cooperation in the field of intellectual property and technology transfer was discussed
A meeting with the expert on the transfer of intellectual property and technology of the UK Mrs. Lisa Covey was held at the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan.
Member of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Sanan Tapdigov welcomed the guest and underlined that under the leadership of the Head of State, Ilham Aliyev, wide reforms in the field of intellectual property were held in our country. He spoke about the work done in the framework of the "National Project on Intellectual Property Policy at the University and Scientific Research Institutions" jointly implemented by the Intellectual Property Agency and the Ministry of Education in cooperation with the World Intellectual Property Organization, as well as the measures taken for the commercialization of intellectual property, and informed that since 2018, Technology Transfer and Support to Commercialization Department has been established at the Office of Agency.
Expressing gratitude for the reception, Ms. Lisa Covey noted that she is witnessing the achievements of our country in the field of intellectual property, highlighting the possibility of collaborating with the Intellectual Property Agency and implementing joint projects in the field of technology transfer and commercialization in the future. She was also acquainted with books of Mr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency.
Elnur Mammadli, Deputy head of the International Relations and Information Department of the Agency and Simuzar Abdullayeva, Leading counselor of the Department attended at the meeting.